Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji). Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
zamknij
Producenci
Kategorie
Cytrulina - działanie, dawkowanie

Cytrulina - działanie, dawkowanie

Cytrulina co to takiego?

Cytrulina to jeden z trzech aminokwasów z cyklu mocznikowego, pozostałe dwa to L-arginina i L-ornityna. Przyjmując cytruline poziom ornityny i argininy zwiększa się w osoczu wiec, usprawnia to procesy recyklingu amoniaku i metabolizowanie tlenku azotu. Dlatego tez cytrulina stosowana jest w zaburzeniach erekcji, poprawia wyniki sportowe i zdrowie układu krążenia. Niestety istnieje niewiele produktów spożywczych, które mają znaczące ilości cytruliny.

Benefity płynące z korzystania przed treningowo

Przyjmując cytruline przed treningiem poprawiamy produkcje ATP i jednocześnie korzystanie z ATP, czyli nie dość że lepiej będziemy produkować ATP, to dodatkowo lepiej będzie zużywane, co będzie skutkować dużo mniejszym i wolniejszym zmęczeniem. Badania pokazywały ze obolałości mięśniowe występujące po treningu mogą zostać zmniejszone nawet do 40%. Cytrulina podnosząc poziom tlenku azotu pozwala nam lepiej ukrwić mięsień co będzie się wiązało z dobrze znana tzw. pompą mięśniową. Musimy pamiętać, że może się to przełożyć na hipertrofie mięśniowa, ponieważ czym więcej krwi doprowadzimy do mięśnia, to zgromadzimy tam więcej metabolitów, jest to jeden z 3 głównych faktorów hipertrofii mięśniowej.

Dawkowanie

Gdy będziemy chcieli korzystać z cytruliny pro zdrowotnie i dla poprawy układu krążeniowego czy przy problemach z erekcja zalecana dawka jest 1 g trzy razy dziennie. Jeśli chodzi o osoby ćwiczące z ciężarami zalecana dawka będzie 6-8 g.

Skutki Uboczne i Wady Cytruliny

Na ten moment nie wykazano skutków ubocznych, lecz potrzebne są dalsze badania długoterminowe, aby potwierdzić 100% bezpieczeństwo przyjmowania większych dawek niż zalecane.

Jabłczan Cytruliny

Jest to połączenie aminokwasu L-cytruliny z kwasem jabłkowym w jednej cząsteczce. Niestety nie ma wystarczających badań, aby porównać, która z form będzie lepsza, wiec niezależnie na którą odmianę się zdecydujecie, działanie będzie podobne.

Występowanie

Cytrulina jest aminokwasem występującym naturalnie w organizmie, jednak dla osób ćwiczących na siłowni jest wskazana suplementacja z zewnątrz, czyli w postaci suplementu. Naturalnym źródłem aminokwasu cytruliny są np. arbuzy, lecz zawartość cytruliny w arbuzach jest stosunkowo mała (1-3g/1kg arbuza). Cytrulina znajduje się też w ogórkach, dyni, melonie, czekoladzie, migdałach, orzechach, cebuli, ciecierzycy czy łososiu ale w jeszcze mniejszym stężeniu niż w arbuzach.

Great One Sp. z o.o., ul. Sportowa 6/59, 35-111 Rzeszów, Polska, NIP: PL 5170394271
MBANK nr r-ku: 02 1140 2004 0000 3502 7799 7814
kontakt: sklep@greatone.pl, tel. 888486887
Facebook Great One
Instagram Great One